گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  در کدام مسیر، با کدام وسیله!؟


  در باب عدالت و عشق*


  آری این چنین بود برادر خبرنگار


  درباره راهبرد حركت دانشجويى


  اهداف دائمي و موسميِ جنبش دانشجويي ايران


  آيا سياست ما عين ديانت ماست؟


  مدرس و دردى به عمر يك قرن


  مانده ايم و مى مانيم


  مدعيان ارتباط با امام زمان


  مدرس به عنوان سياستمدارى حرفه اى


تريبون

  ما خبرنگاران مقصریم


  چشماني به سوي آسمان


  با ياد رفتگان قلم به دست، دوربين به دوش


  الفاظ موهن در جايگاه حقوقي


  ويترين يا واقعيت؟


  دانشجويان پيشروتر از استادان


  بحثي به بهانه 16 آذر


  كالبد شكافي‌ پر رمز و رازترين‌ انجمن‌ مذهبي‌ ايران‌؛حزب‌ مرموز


  صورت مذاكرات جلسه شوراى دانشگاه تهران پس از ۱۶ آذر ۱۳۳۲


  بدهی 5/5 میلیارد تومانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 23:39:03 - 18/9/84
الفاظ موهن در جايگاه حقوقي Print This Page!!!

مشارکت:گفتاري به بهانه تعبير مناقشه برانگيز دبير شوراي نگهبان

اين سخن آقاي احمد جنتي دبير شوراي نگهبان كه «بشر غيراسلام حيواناتي هستند كه روي زمين مي‌‌چرخند و فساد مي‌كنند» واكنش‌هاي صريح و سريعي را در جامعه در پي داشته است. اگرچه اين عبارت از نظر جنس واژه‌ها و نوع نگاه، يادآور الفاظي است كه گاه و بيگاه از زبان امام جمعه اروميه هم مي‌شنويم و شايد بسياري با تلخندي از كنار آن بگذرند و معتقد باشند كه چنين اظهاراتي را نبايد چندان جدي گرفت زيرا در ناهمخواني آن با بديهي‌ترين هنجارهاي اخلاقي، اجتماعي و سياسي ترديدي نيست و مخاطبان اين نوشتار نيز در نادرستي اين سخن هيچ ترديدي ندارند اما آنچه مداقه بر سر آن را ضروري جلوه مي‌دهد اين است كه دبير شوراي نگهبان كه وظيفه تشخيص عدم مغايرت مصوبات مجلس شوراي اسلامي با شرع و قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران را برعهده دارد و پس از درگذشت رهبر فقيد انقلاب قايل به نظارت استصوابي بر انتخابات هم هست و صلاحيت نامزدها را نيز تأييد و رد مي‌كند چنين سخني گفته است. اهميت ماجرا در اين است وگرنه گفته امام جمعه موقت تهران نيز در رديف اظهارات امام جمعه دايم اروميه ارزيابي مي‌شد.
خوشبختانه آقاي كورش نيك‌نام نماينده محترم هم‌ميهنان زرتشتي در مجلس شوراي اسلامي پاسخ مستوفايي داد و حتي از حيوانات نيز عذرخواهي كرد. زيرا حيوانات فساد نمي‌كنند و اين شماري از آدميان هستند كه جامعه را به سوي فساد سوق مي‌دهند و تا اندازه‌اي حق مطلب را دست‌كم نسبت به ايرانيان غيرمسلمان و نياكان ما كه قبل از ظهور دين مبين اسلام در اين سرزمين مي‌زيسته‌اند ادا كرد. با اين وصف ذكر چند نكته مفيد و مرتبط به نظر مي‌رسد، نخست اينكه واقعاً بايد از اين كه پس از 27 سال كه از استقرار جمهوري اسلامي در اين كشور مي‌گذرد چنين عبارتي را از زبان يكي از مقامات ارشد و تصميم‌ساز و تأثيرگذار نظام مي‌شنويم اظهار تأسف و در برابر ديگران كه آن را به حساب كليت مجموعه علاقه‌مندان نظام و امام و انقلاب مي‌گذارند ابراز برائت كرد و تبري جست. آيا پس از 27 سال پذيرفتني است كه دبير شوراي نگهبان قانون اساسي چنين سخني بگويد؟ همان قانون اساسي كه به صراحت حقوق اقليت‌هاي مذهبي و پيروان اديان آسماني ديگر را به رسميت شناخته و محترم شمرده است؟ همان شوراي نگهبان كه وظيفه دارد با معيار شرع، مصوبات مجلس را بررسي كند؟ در شرع ما كدام معيار و شيوه و سيره معتبرتر از گفته امام علي (ع) است كه در نامه خود به مالك اشتر به او گفت: «مردمان يا با تو هم‌دين و برادرند يا در خلقت مثل تو و هم‌نوع تو هستند. پس با آنان مدارا كن.»
كي و كجا پيشوايان ديني ما غيرمسلمانان را در رديف حيوانات برشمرده‌اند؟ به فرض كه برخي از فقها- از موضع غيرحكومت و در ذهن خود- چنين باوري داشته باشند ديگري از جايگاه قدرت چگونه حق دارد در موضع حكومت و از منظر سياست اين مدعا را بر زبان آورد؟ در حالي كه نظام جمهوري اسلامي با افتخار از يكسان‌سازي ديه مسلمان و غيرمسلمان براساس نگاه شهروندي به جميع نفوس اين كشور ياد مي‌كند، آقاي جنتي چگونه به خود اجازه مي‌دهد اين دستاوردها را ناديده بگيرد و زير پا بگذارد و در مرعي و منظر جهانيان، جمهوري اسلامي را عملاً به نگاه ناقض حقوق بشر متهم كند؟
وجه دوم اين است كه مدافع اين عبارت كيست؟ از زبان هيچ يك از حاميان و همفكران و مريدان آقاي جنتي نشنيديم كه بر اين گفته او صحه بگذارند. آيا سكوت آنان را مي‌توان به رضايت تعبير كرد؟ بعيد است كه چنين باشد. پس اگر غير اين است چرا اعتراض نمي‌كنند؟ چرا واكنش نشان نمي‌دهند؟ آيا توهين به 5 ميليارد انسان كه در ده‌ها كشور دنيا زندگي مي‌كنند رواست؟ چگونه در برابر برداشت توهين از مطلب يك نشريه دانشجويي كه شمار مخاطبان آن به 200 تن هم نمي‌رسيد آن همه وا اسفا وااسلاما برخاست و اكنون در برابر اهانت به 5 ميليارد انسان كه به هر دليل به دين مبين اسلام مشرف نشده‌اند هيچ اعتراضي بر نمي‌خيزد؟
دقت در اين گفتار و تأمل در رابطه و نسبت آقاي جنتي با دولت عدالت محور، نشان مي‌دهد كه عدالت از ديدگاه وي مقوله‌اي كاملاً ناموزون است. از سوي ديگر نشان مي‌دهد كه تصوير وي از غير مسلمانان غير واقعي است و به نظر مي‌رسد در عين قرار داشتن در مركزيت قدرت از واقعيت‌هاي محيط و جامعه دور افتاده است. به همين سبب چهره‌اي ترسيم مي‌كند كه متفاوت است و تأسف آنجاست كه در نگاه بيگانه، اين نحله فكري نماينده تماميت اسلامي تلقي شود. آيا اين گونه سخن گفتن‌ها را مي‌توان به حساب سرمستي قدرت پس از واقعه سوم تير 84 گذاشت كه ملاحظات و رودربايستي‌هاي گذشته را كنار گذاشته‌اند و هر آنچه در ذهن و ضمير دارند بي‌محابا بر زبان مي‌آورند؟ هر يك از اين احتمالات را كه بپذيريم در اين واقعيت بديهي ترديدي نيست كه عالي‌ترين مقامي كه بايد با زبان و ادبيات حقوقي سخن بگويد هيچ توجهي به جايگاه حقوقي خود ندارد و چنين الزامي هم براي خود نمي‌بيند. تأكيد اين گفتار بر اين است كه تأسف اصلي به سبب سمت آيت‌الله جنتي است. درست است كه از او به عنوان يك روحاني، امام جمعه موقت تهران، يك مقام ارشد در جمهوري اسلامي و پيرمردي كه در دهه هفتم عمر خود قرار دارد انتظار مي‌رود سنجيده و به هنجار سخن بگويد اما هيچ از اينها انگيزه اين يادآوري نيست چندان كه دبيري شوراي نگهبان هست. شورايي كه سابقه وتوي مصوبات مجلس و قلع و قمع كانديداهاي آن و تفسير قانون اساسي را دارد.
اين بيم را نمي‌توان پنهان كرد كه آيا حيوان چرنده و فاسد خواندن ديگران زمينه‌ساز و توجيه‌كننده خشونت احتمالي عليه غيرخودي‌ها نيست؟ كافي است كه يك جريان فكري به صورت خودسر گروهي را خارج از مرزهاي خودي اسلام تشخيص دهد تا ديگراني دست به كار شوند.
در اين صورت آقاي جنتي چه توجيه و پاسخي دارد؟
آيا ايشان به تبعات چنين سخناني انديشيده است؟ در روزگاري كه رسانه‌ها با قدرت اعجاب‌آور تكثير مي‌كنند و دايره يك اظهارنظر محدود به مستمعان همان مكان نمي‌ماند با كدام اطمينان و پشتوانه، كساني چنين مي‌گويند و بر طبل قدرت مي‌كوبند؟
جا دارد به مناسبت اين سخنراني هم اشاره شود كه در يادواره سرداران شهيد بوده است.
كدام يك از اين سرداران چنين باوري داشته يا آن را بر زبان آورده بودند؟
هر چند نماينده محترم زرتشتيان با بهره‌گيري از فرهنگ غني ايراني و در سريع‌ترين زمان ممكن به اظهارات آقاي جنتي پاسخ داد ولي شايسته‌تر آن بود كه اين واكنش را در وهله نخست از زبان ديگري مي‌شنيديم تا شائبه انتساب آن اظهارات به اسلام و نظام و انقلاب پديد نيايد.
با اين همه، عرياني اين سخن دستاوردي هم دارد، اين كه نشان مي‌دهد تفاوت ره از كجا تا به كجاست و آنان كه در صدد اصلاح اين روندند در چه مسير دشواري گام بر مي‌دارند.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap