گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  در کدام مسیر، با کدام وسیله!؟


  در باب عدالت و عشق*


  آری این چنین بود برادر خبرنگار


  درباره راهبرد حركت دانشجويى


  اهداف دائمي و موسميِ جنبش دانشجويي ايران


  آيا سياست ما عين ديانت ماست؟


  مدرس و دردى به عمر يك قرن


  مانده ايم و مى مانيم


  مدعيان ارتباط با امام زمان


  مدرس به عنوان سياستمدارى حرفه اى


تريبون

  چشماني به سوي آسمان


  با ياد رفتگان قلم به دست، دوربين به دوش


  دانشجويان پيشروتر از استادان


  كالبد شكافي‌ پر رمز و رازترين‌ انجمن‌ مذهبي‌ ايران‌؛حزب‌ مرموز


  صورت مذاكرات جلسه شوراى دانشگاه تهران پس از ۱۶ آذر ۱۳۳۲


  عزت الله سحابى:جاى مدرس و انديشه اش خالى است


  تفاوت های 16 آذر و18 تیر از دیدگاه معین


  بدهی 5/5 میلیارد تومانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران


  تکرار مدام تاریخ


  منع تبعيض از زنان غير ديني است؟


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 14:10:44 - 17/9/84
بيانات آيت الله صانعي به مناسبت سانحه سقوط هواپيماي c130: نمي‌‏شود همه چيز را با تسليت، حل كرد Print This Page!!!

آيت‌‏الله يوسف صانعي از مراجع عظام تقليد در پايان درس خارج فقه بياناتي را به مناسبت سانحه سقوط هواپيماي C-130 ايراد كرد.

به گزارش "ايلنا"، متن كامل بيانات آيت‌‏الله صانعي درپي مي‌‏آيد: نثار روح همه اين عزيزاني كه در حادثه ديروز چه از نيروي نظامي ارتش، چه از رسانه‌‏ها، چه از مردم عادي كه به لقاءالله پيوستند و جانشان را تسليم خداي خويش نمودند، يك حمد و سه قل هوالله كه ثواب يك سوره قرآن را دارد، بخوانيد تا بعد يكي دو تا مطلب عرض كنم.
ما اين حمد و سوره را كه در اختيارمان است و در توانمان است، خدايا قرائت كرديم و از تو مي‌‏خواهيم پروردگارا كه ثواب اين حمد و سوره ما را گرچه ما قابل نيستيم اما تو با بزرگواري خودت، تو با كرامت و لطفت ثواب آنها را نثار ارواح اين گذشتگان بفرما. ارواح همه آنها را با آقا اميرالمؤمنين(ع) و رسول ا... (ص) و همه انسان‌‏هاي وارسته محشور گردان.
خدمت شماها بايد عرض كنم ما به عنوان تسليت حمد و سوره خوانديم كه تسليت معنايش اين است كه طلب صبر مي‌‏كنيم براي صاحب عزا؛ خدا صبرتان بدهد، خدا اجر جميل‌‏تان بدهد، خدا براي شما اين غم را آخرين غم قرار بدهد. خدايا ديگر تكرار نشود. خوب اينها خواسته ما در تسليت است و خواسته همه انسان‌‏ها. ليكن در تسليت مواظب باشيد بايد انسان در كنار تسليت زباني، آنچه را كه به زبان مي‌‏آورد، در عمل هم كاري بكند. بنده و جنابعالي هيچ كاري نمي‌‏توانيم بكنيم براي عزيزاني كه به لقاءالله پيوسته‌‏اند و كاري از دست ما ساخته نيست جز همين تسليت. اميدواريم بازماندگان اين افرادي كه به لقاءالله پيوسته‌‏اند و امت بزرگ ايران و نيروهاي ارتش و رسانه‌‏ها و عزيزاني كه در همه رسانه‌‏ها خدمت مي‌‏كنند از ما بپذيرند اين مقدار انجام وظيفه را. والا تسليت تنها، با قدرت بر اينكه توانايي عمل هم داشته باشيد، فايده‌‏اي ندارد.
نمي‌‏شود همه چيز را با تسليت، حل كرد. مثل اينكه نمي‌‏شود گناهان را فقط با استغفرالله گفتن حل كرد. نمي‌‏شود دعا كرد بدون كار. عده‌‏اي هستند كه اگر دعا كنند، دعايشان مستجاب نمي‌‏شود. كسي كه در خانه بنشيند، حركت نكند و بگويد خدايا تو به من روزي بده، اين دعايي‌‏است كه مستجاب نمي‌‏شود. پس تسليت هم حركت عملي مي‌‏خواهد. كساني كه مي‌‏توانند نسبت به آينده پيش‌‏بيني كنند، با سياست‌‏شان، با اقتصادشان، با فكرشان، با قدرتي كه ملت‌‏ها به آنها عنايت كرده‌‏اند، چرا كه غير از معصومين(ص) اگر افرادي قدرت دارند، قدرتشان را مردم به آنها داده‌‏اند، قدرت معصومين(عليهم السلام) هم به خاطر عصمت‌‏شان است، چون عصمت دارند خداوند به آنها قدرت داده است و اين هم لطف خدا نسبت به بندگان است، در اسلام دولتمردي به آقايي فروختن و كبر فروختن نعوذبالله نيست. در اسلام آقايي به خدمت است. "سيد القوم خادمهم". هر كه بهتر خدمت كند او آقاتر است.
آقا هر كسي هر كاري مي‌‏تواند براي پيشگيري انجام بدهد كه ديگر اين حوادث تكرار نشود، بايد پيشگيري كرد كه اين جور مصيبت‌‏ها پيش نيايد، خدايا اين چه مصيبتي است براي ملت، چگونه خانواده‌‏هاشان مي‌‏توانند تحمل كنند، خانواده‌‏ها تحمل كردند، زن تحمل كرد، بچه تحمل كرد، مادر تحمل كرد، پدر تحمل كرد، طايفه و فاميل تحمل كردند، اين همه بودجه‌‏اي كه مصرف شده و خدماتي كه انجام گرفته از اساتيد دانشگاه و دانشمندان گرفته تا كارهايي كه انجام گرفته تا هفتاد نفر وابسته به رسانه‌‏ها به وجود آمدند، از همه خبرگزاري‌‏ها، از رسانه‌‏ها آنهم اينها منتخبين‌‏شان بودند، اينها از خوبانشان بودند خوب چه چيزي آن را جبران مي‌‏كند.
اهميت اين افراد يادتان نرود، هر جوري مي‌‏توانيد به اينها احترام بگذاريد، به آنهايي كه به لقاءالله پيوستند، احترام بگذاريد. در تشييع جنازه‌‏شان، در مجالس ترحيم‌‏شان، در سخنراني‌‏ها به اينها احترام بگذاريد تا دنيا بفهمد ما به رسانه‌‏ها و به آنهايي كه خبر رسانند، احترام مي‌‏گذاريم، اي دنياي شرق و غرب! بنده يك روحاني و كسي كه خودم را با عمامه‌‏ام منتصب به امام صادق(ع) مي‌‏دانم، در مدرسه فيضيه بعد از بحث فقهم -كه بحث فقه از پرثواب‌‏ترين بحثها است- خدمت عده زيادي از خوبان به ياد اين عزيزان كه در اين حادثه از رسانه‌‏ها به لقاء الله پيوستند، سخن مي‌‏گويم. ما براي رسانه و خبررساني ارزش قائليم، ما براي نيروي مسلح، ارتش و ديگران كه خدمت مي‌‏كنند، ارزش قائليم، ما براي مردم عادي هم كه در اين حادثه از بين رفتند، ارزش قائليم. آنها هم به دنبال زندگي بودند كه ارزش مجاهد في سبيل الله دارند. خيانت به خون اين افراد، سانسور خبري است، انحصارگرايي در رسانه‌‏هاي عمومي است، انحصارگرايي در رسانه‌‏هايي كه مال همه ملت است نه مال بنده و جنابعالي، انحصارگرايي خيانت است، سانسور خبر خيانت است، مگر خلاف شرع باشد، مگر اضلال و گمراهي باشد، هتك به افراد، توهين به افراد، خيانت به خون اين عزيزاني است كه تلاش مي‌‏كردند، مسائل را صادقانه و محترمانه به اطلاع مردم برسانند.
خدايا همه آنها را با سيدالشهدا و اصحاب او و حمزه سيدالشهداء و اصحاب او محشور گردان، خدايا ثوابي از بحث امروز ما، سخنان امروز ما حمد و سوره امروز ما نثار عايد روح آنها بگردان، خدايا خود عذر ما را بپذير كه ما بيش از اين از دست‌‏مان نمي‌‏آيد، نسبت به اين عزيزان اظهار ارادت كنيم.
والسلام عليهم و عليكم و رحمه الله


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap