گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  در کدام مسیر، با کدام وسیله!؟


  در باب عدالت و عشق*


  آری این چنین بود برادر خبرنگار


  درباره راهبرد حركت دانشجويى


  اهداف دائمي و موسميِ جنبش دانشجويي ايران


  آيا سياست ما عين ديانت ماست؟


  مدرس و دردى به عمر يك قرن


  مانده ايم و مى مانيم


  مدعيان ارتباط با امام زمان


  مدرس به عنوان سياستمدارى حرفه اى


تريبون

  ما خبرنگاران مقصریم


  چشماني به سوي آسمان


  با ياد رفتگان قلم به دست، دوربين به دوش


  دانشجويان پيشروتر از استادان


  كالبد شكافي‌ پر رمز و رازترين‌ انجمن‌ مذهبي‌ ايران‌؛حزب‌ مرموز


  صورت مذاكرات جلسه شوراى دانشگاه تهران پس از ۱۶ آذر ۱۳۳۲


  عزت الله سحابى:جاى مدرس و انديشه اش خالى است


  بدهی 5/5 میلیارد تومانی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران


  تکرار مدام تاریخ


  منع تبعيض از زنان غير ديني است؟


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 10:27:01 - 18/9/84
كروبي :اگرواقعيت را درباره حادثه سقوط هواپيما به مردم نگوييم،ده‌ها شايعه ايجاد مي‌شود Print This Page!!!

ايسنا :دبيركل حزب اعتماد ملي با اشاره به سقوط هواپيماي C-130 و شهادت تعدادي از اهالي مطبوعات و رسانه و تسليت به خانواده‌ي آنها گفت: كساني كه در اين حادثه جانشان را از دست دادند مرگ شهادت‌گونه داشتند و اين فاجعه، جامعه ايراني به خصوص جامعه‌ي خبري را به عزا و ماتم نشاند.
مهدي كروبي در كنگره‌ي حزب مردم سالاري، گفت: در مراسم تشييع اين دوستان اشك، اندوه و غم نمايان بود. مراسم بسيار غم‌انگيزي بود و من اميدوارم كه ديگر شاهد تكرار چنين حوادثي نباشيم؛ البته من نمي‌دانم كه اين قضيه چگونه رخ داده است ولي بايد دقت به خرج دهيم كه ديگر چنين حوادثي رخ ندهد.
وي، با بيان اين كه تمام مردم صاحبان انقلاب و جمهوري هستند، افزود: مردم كشور احساس مي‌كردند كه نظام‌هاي گذشته اجازه نمي‌دهد كه آنها از حقوقشان برخوردار شوند لذا به رهبري امام خميني (ره)، مبارزه كردند و اين انقلاب را به پيروزي رساندند. امام (ره) خود در سخنانشان به دو كلمه جمهوريت و اسلاميت توجه داشتند و هميشه مي‌گفتند ما به دنبال جمهوري اسلامي هستيم و شعار استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي را مطرح مي‌كردند؛ قانون اساسي ما نيز متكي به همين (جمهوري اسلامي) است.
دبير كل حزب اعتماد ملي، با بيان اين كه اهميت جمهوريت، اسلاميت هر دو يكسان است، گفت: تقويت يكي از آنها به معناي ضعف ديگري نيست؛ در بعضي از مواقع به تناسب موقعيت و شرايط روي يكي از آنها تاكيد بيشتري مي‌شود اما اين دو اهميتشان يكسان است.
كروبي افزود: مردم در طول مبارزاتشان به اين نتيجه رسيدند كه جمهوري اسلامي تحقق پيدا نمي‌كند مگر با تلاش تمامي گروه‌هايي كه به نظام اعتقاد دارند. با تلاش كساني كه ملتزم به قانون اساسي و قرائت يكسان با امام (ره) از انقلاب اسلامي دارند.
وي، با بيان اين كه بايد زمينه‌اي فراهم شود كه احزاب در كشور ما فعال باشند، گفت: همه‌ي ما در صحبت‌هاي خود مي‌گوييم جمهوري اسلامي، رقابت، فعال بودن احزاب و حضور آنها در عرصه‌هاي مختلف و كسي را نداريم كه بگويد احزاب نبايد فعال باشند.
كروبي خاطرنشان كرد: من مي‌خواهم صحبت‌هايي را در اين ارتباط بگويم كه مي‌دانم اين صحبت‌ها باعث ايجاد دردسر مي شود اما در عين حال معتقدم كه بايد دردسر ايجاد كرد و هزينه دارد تا امور به پيش برود، ما هنوز فكر و مغز خود را در اين ارتباط اصلاح نكرده‌ايم. تفكر مردم‌سالاري، راي،‌رقابت، تحزب در كشور ما جا نيفتاده است.
وي افزود: وقتي ما صحبت از مردم‌سالاري و رقابت جدي مي‌كنيم نبايد اجازه دهيم تا فرصت‌هايي كه در اين ارتباط پيش مي‌آيد سوخته شود و بايد تمام احزاب از تمام امكاناتي كه در كشور وجود دارد، برخوردار شوند. البته بودجه‌اي كه وزارت كشور بر اساس عملكرد و كاركرد احزاب به آنها اختصاص مي‌دهد اندك است و بايد هر فرصت و نعمتي كه پيش مي‌آيد همه از آن بهره‌مند شوند و از آن استفاده كنند.
وي با اشاره به حادثه‌ي غرورآفرين خرداد 76، گفت: در اين حادثه، مردم فهيم ما به صورت منسجم و بر اساس يك تفكر راي دادند. گروه‌هاي زيادي در اين حادثه نقش آفرين بودند اما بعضي از گروه‌ها، تمام منافع آن را به نفع خود جلب كردند و به دنبال آن تمام امكانات در اختيار يك حزب قرار گرفت. استانداران از يك گروه انتخاب شدند. وزرا، فرمانداران و معاونان از يك گروه بودند و يك حزب اختيارات زيادي را به دست آورد.
كروبي اظهار داشت: مطمئنا حزبي كه چنين امكاناتي را داشته باشد، مي‌تواند رشد و نيرو جذب كند و حزبي كه از چنين امكاناتي برخوردار نيست نمي‌تواند رشد كرده و اوج بگيرد. حتي اگر اين امكانات را به ننه جون من نيز مي‌دادند مي‌توانست پيشرفت كند و نيرو جذب كند.
وي گفت: من در سال 78 اين مطالب را بيان كردم و گفتم نبايد تمام امكانات در اختيار افراد خاص يا يك مجموعه‌ داده شود و اين قضيه ما را به ياد قضيه‌ي حاجي جون مي‌اندازد. فردي كه تلاش كرده، خون دل خورده و ثروت و امكاناتي را جذب كرده وقتي كه اين امكانات به فرزنداني كه رنج نديده‌اند و تلاشي نكرده‌اند واگذار شود مطمئنا آنها نمي‌توانند از آن به نحو احسن استفاده كنند. ثروت باد آورده را باد مي‌برد. چون متوجه نيستند با چه دل خوني، اين ثروت و امكانات به دست آمده است.
وي به صحبت‌هاي اخير موسوي خوئيني‌ها اشاره كرد و گفت: آقاي موسوي خوئيني‌ها گفته‌اند كه جامعه ما جامعه‌اي اسلامي و ديني است و گفته‌اند كه نبايد كاري كنيم كه مردم بگويند كه اين‌ها آمدند كه دين ما را ببرند. اين مربوط به احزاب نيز هست. ما نبايد عملكردي داشته باشيم كه مردم چنين حرف‌هايي را بزنند.
دبير كل حزب اعتماد ملي گفت: در جلسه‌ي مجمع تشخيص مصلحت نظام از آيت‌الله اميني كه از بين روحانيون سنتي فردي معقول و آرام و منطقي است يك دفعه آمد و به من گفت من ناهار مي‌آيم پيش شما. ايشان به دفتر من آمدند به من گفتند چرا فلاني و فلاني اين حرف‌ها را مي‌زنند. اين حرف‌ها چيست كه اين افراد مي‌زنند. با اين حرف‌ها جمهوري اسلامي و ميراث امام(ره) را از بين مي‌برند. من نيز حرف‌هاي آيت‌الله اميني را منتقل كردم. به قم رفتم آيت‌الله فاضل لنكراني نيز به من گفتند كه چرا فلان كس چنين حرف‌هايي را مي‌زند اين حرف‌ها پشت كردن به امام(ره) است، من نيز صحبت‌هاي آيت‌الله فاضل لنكراني را منتقل كردم. به آنها گفتم آيت‌الله فاضل لنكراني مي‌گويد كه چرا مثلا مهدي كروبي چنين حرف‌هايي را مي‌زند ولي وقتي همين حرف‌ها را منتقل كرديم فضا عكس شد و قضايايي را ايجاد كردند. اين قضايا مربوط به الان نيست مربوط به سال‌هاي 77 و 78 است فضا آن چنان مسموم شده بود كه كسي جرات نداشت حرفي بزند.
كروبي گفت:‌ در برخي از مواقع اين فضاسازي مسموم توسط احزاب و مطبوعات ايجاد مي‌شود. در موقعي كه صحبت از اين حرف‌ها بود آن چنان فضاسازي شد كه اجازه نمي‌دادند كه اين حرف‌ها زده شود فضا مسموم بود. چون افرادي كه فضاي مسموم را ايجاد كرده‌اند قدرت و امكانات داشته‌اند.
وي با بيان اين كه ما بايد در مسائل، مردم را محرم خود حساب كنيم به سخنان موسوي تبريزي در اين همايش اشاره كرد و گفت: آقاي موسوي تبريزي صحبت‌هاي خوبي كردند در ارتباط با قضيه‌ي هواپيما بايد همه چيز مورد بررسي قرار گيرد و به مردم بگوييم كه چه اتفاقي افتاده است. اگر واقعيت را به مردم نگوييم ده‌ها شايعه ايجاد مي‌شود و اگر به مردم بگوييم به مراتب اين شايعه‌ها كمتر مي‌شود.
كروبي خاطرنشان كرد: در اواخر مجلس ششم يك هواپيماي C130 كه نيروهاي مسلح در آن بودند در كرمان سقوط كرد. نمايندگان كرمان بعد از سقوط هواپيما پيش من آمدند و گفتند در اين ارتباط جلسه‌اي را تشكيل مي‌دهيم و مساله را مورد بررسي قرار مي‌دهيم. چون خانواده‌ي آنها مي‌خواهند بدانند علت سقوط چيست. من اين مساله را به مسوولان مربوطه منتقل كردم و آنها نيز پذيرفتند كه اين مساله با برگزاري جلسه‌اي مورد ارزيابي قرار گيرد. بررسي اين قضيه با برگزاري انتخابات مجلس هفتم و رد صلاحيت نمايندگان مجلس ششم همزمان شد.
وي افزود: بعد از آن دوباره نمايندگان از من درخواست كردند كه جلسه را برگزار كنند. من نيز دوباره به همان فرد مربوطه گفتم كه ما مي‌خواهيم جلسه‌اي را در اين ارتباط با حضور نمايندگان برگزار كنيم. آن فرد چون مي‌ديد من و نمايندگان، 70 روز ديگر بيشتر در اين جايگاه نيستيم به ما گفت اينها پرسنل ما بودند. من مي‌خواهم بگويم پرسنل‌تان بودند يا بنده زر خريد شما. من خود در بنياد شهيد حضورداشتم مي‌توانستم هر اتفاقي كه مي‌افتاد بگويم اينها پرسنل من هستند. ببينيد چه استدلالي را مي‌آورد مي‌گويد پرسنل ما بودند.
وي با اشاره به اهميت آسيب‌شناسي اتفاقات چند سال اخير، گفت: ما بايد بررسي كنيم كه چرا اصلاحات با آن راي عظيمي كه مردم در خرداد 76 دادند، دچار اين اتفاق شد. چرا مردم به رقباي ما گرايش پيدا كردند و به آنها راي دادند. چطور ما مي‌توانستيم مثلا قتل زهرا كاظمي را كه يك مامور حماقت كرده و چنين حادثه‌اي را ايجاد كرده پيگيري كنيم و اين مساله مهم را نبايد بررسي كنيم كه سر خودمان چه آمد و چرا اصلاحات اين گونه شد. چرا اين طور شد كه اكنون نيروهاي مسلح آنقدر مانور قدرت مي‌دهند. از درون خود ما اين اتفاق افتاد و كساني كه چنين اتفاقاتي را به وجود آوردند 10 نفر بيشتر نمي شوند.
دبير كل حزب اعتماد ملي گفت:‌اين قضيه مربوط به انتخابات رياست جمهوري يا مجلس هفتم نيست، اين قضيه مربوط به سال 78 است. همان طور كه گفتم هفت، هشت نفر بيشتر نيستند كه چنين وضعي را به وجود آوردند. افرادي كه يا در ماجرا حضور نداشتند يا اين كه در انقلاب نبودند يا كساني كه ما بايد دائم تو سرمان بزنيم كه آيا اين افراد نماز مي‌خوانند، روزه مي‌گيرند، كمونيست نيستند، ‌جاسوس نيستند.
وي با بيان اين كه مردم سالار واقعي امام(ره) بود و ما بايد در ارتباط با عملكرد خود شفافيت سازي كنيم، گفت: امام(ره) طرفدار حزب واقعي بودند. حزب يعني رقابت، نظارت و ‌كنترل قدرت. امام(ره) در همان سال‌ها مي‌گفتند حزب بايد از پايين به بالا بيايد. پاكسازي شود.
كروبي با تاكيد دوباره بر آسيب‌شناسي گفت: با بررسي آسيب‌شناسي اختلاف ايجاد نمي‌شود، ما بايد سعي كنيم تا احزاب نيرومندي به وجود آوريم كه خادم مردم باشند.
وي با اشاره به ديدار خود با آيت‌الله آذري در سال‌هاي اوليه انقلاب گفت: در همان سال‌ها يكسري از آخوندها به زندان رفته بودند و تبعيد شده بودند و عده‌اي ابزار قدرت را در دست گرفته بودند كه چندان در اين جريانات نبودند. آيت‌الله آذري در آن موقع گفت نبايد به نحوي باشد كه خر كار كند و يابو بخورد. ما بايد بر اساس حق عمل كنيم.
دبيركل حزب اعتماد ملي با اشاره به فعاليت‌هاي اين حزب، گفت: اين حزب خود را متعلق به ملت ايران و مدافع تمام مردم مي‌داند و براساس تفكر امام (ره) و قانون اساسي حركت مي‌كند. تمام ملت ايران حقوق دارند و اسلام براي تمام ملت‌ها احترام قائل است و صحبت از كرامت انساني مي‌كنيم و اين كه بگوييم بعضي از انسان‌ها حيوانند بر خلاف گفته‌ي اسلام است. حال نمي‌دانم ما شنيديم كه چنين صحبتي شده ولي اين صحبت ربطي به اسلام و دين ندارد در اسلام چنين چيزي نيامده است.
وي با اشاره به راه‌اندازي شبكه ماهواره‌اي اين حزب در شب يلدا، گفت: اين ماهواره‌ نيز در چارچوب نظام مقدس جمهوري اسلامي فعاليت خواهد كرد و ما سعي مي‌كنيم در جهت مردم سالاري تلاش كنيم.
كروبي گفت: بايد آسيب‌شناسي و مردم ‌سالاري را جدي بگيريم، زمينه را براي رقابت جدي فراهم كنيم و نبايد اجازه داد كه زمينه‌اي فراهم شود كه تمام اختيارات دردست يك گروه قرار گيرد. اگر چنين اتفاقي بيفتد تكرار همان وقايع سال‌هاي پيش است.
وي از رسانه‌ها خواست صحبت‌هاي وي را به صورت شفاف منتقل كنند و گفت: همان طور كه مثلا صحبت‌هاي ملاحسني را منتقل مي‌كنيد صحبت‌هاي ملامهدي را منتقل كنيد.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap