گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  میان گریه، خندیدم


  تأملي بر انتصاب رئيس جديد دانشگاه تهران


  غني‌سازي در خاك روسيه؟


  در کدام مسیر، با کدام وسیله!؟


  در باب عدالت و عشق*


  آری این چنین بود برادر خبرنگار


  تغيير هويت يك نهاد مردمي


  به بهانه 16 آذر، روز دانشجو


  درباره راهبرد حركت دانشجويى


  اهداف دائمي و موسميِ جنبش دانشجويي ايران


تريبون

  ما خبرنگاران مقصریم


  چشماني به سوي آسمان


  با ياد رفتگان قلم به دست، دوربين به دوش


  الفاظ موهن در جايگاه حقوقي


  ويترين يا واقعيت؟


  دانشجويان پيشروتر از استادان


  دادنامه‌اي براي 220 هزار دبير


  بحثي به بهانه 16 آذر


  كالبد شكافي‌ پر رمز و رازترين‌ انجمن‌ مذهبي‌ ايران‌؛حزب‌ مرموز


  صورت مذاكرات جلسه شوراى دانشگاه تهران پس از ۱۶ آذر ۱۳۳۲


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 01:12:44 - 19/9/84
تغيير لحن البرادعي دربرخوردبا ايران: توپ در زمين تهران است Print This Page!!!

ايسنا :مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي جمعه در حالي اعلام کرد جامعه‌ي بين‌المللي در حال از دست دادن صبرش در خصوص برنامه‌ي هسته‌يي ايران است،که كارشناسان معتقدند وي با موضع‌گيري‌هاي سياسي قصد دارد از نقش فني خود در مساله‌ي هسته‌يي ايران عدول كرده و به بار سياسي اين مساله بيفزايد.
محمد البرادعي، مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در عين حال در اسلو ابراز اميدواري كرد كه تكليف مساله‌ي هسته‌يي ايران در سال آينده مشخص شود.
وي گفت: آنها خيلي آهسته پيش مي‌آيند و من از آنها مي‌خواهم كه بجهند.
البرادعي گفت كه اميدوار است مسايل باقي‌مانده‌ي مربوط به برنامه‌ي هسته‌يي ايران تا زمان گزارش آينده‌اش در ماه مارس مشخص شده باشد، چرا كه مدعي شد: «جامعه‌ي بين‌المللي در حال از دست دادن صبرش در خصوص ماهيت اين برنامه است.»
وي به خبرنگاران گفت: توپ در زمين ايران است. اين به ايران بستگي دارد كه نوع شفافيتي كه لازم است نشان دهد را نشان دهد.
مديركل آژانس هم چنين مذاكره‌كنندگان اروپايي را به بازگشت به ميز مذاكرات با ايران تشويق كرد و گفت: طرف‌ها بايد با يكديگر بنشينند؛ درباره‌ي شكوه‌هاي‌شان بحث كنند و به يك راه حل برسند. اگر ما بتوانيم اين كار را بدون تشديد مساله انجام دهيم، بهتر است.
حسين شريعتمداري، مدير مسوول روزنامه كيهان با اشاره به اظهارات سياسي اخير مديركل آژانس درباره مساله‌ هسته‌يي ايران گفت: متاسفانه مديركل آژانس به جاي آنكه از موضع حقوقي و فني آژانس برخورد كند در چهره يك ديپلمات ظاهر مي‌شود؛ اين در حالي است كه مطابق اساسنامه آژانس، مديركل و بازرسان وظيفه ارزيابي فني و حقوقي رفتار و عملكرد كشورهاي عضو آژانس است.
وي با اشاره به اظهارات البرادعي مبني بر اينكه صبر جامعه بين‌المللي در قبال مساله هسته‌يي ايران دارد تمام مي‌شود گفت: اين سخن البرادعي برخوردي ديپلماتيك از نوع ايجاد عمليات رواني است.
شريعتمداري افزود: انتظاري كه اروپا و آژانس از فعاليت‌هاي هسته‌يي ايران دارند اطمينان از صلح آميز بودن آن است كه از طريق بازرسي‌ها اين مساله محقق شده است و از آنجايي كه آمريكا و متحدان‌اش از خود تعبير (جامعه بين‌الملل) دارند به رغم همه سنگ‌اندازي‌ها نتوانستند نشانه‌يي از انحراف ايران به دست آورند.
اين روزنامه نگار با بيان اينكه در نظام حقوقي بين‌الملل نيت‌خواني نبايد مورد توجه باشد گفت: مقامات آمريكايي و اروپا بر اينكه فناوري صلح آميز هسته‌يي حق ايران است تصريح داشتند، اما اينگونه مطرح مي‌كنند كه به ايران اعتماد ندارند.
شريعتمداري درباره‌ي جوسازي برخي خبرگزاري‌هاي خارجي از اظهارات اخير علي لاريجاني گفت: پس از اعلام آمادگي ايران براي ازسرگيري مذاكرات هسته‌يي مسوولين مذاكره كننده اعلام كردند كه مذاكره براي مذاكره را نمي‌پذيرند، لذا مذاكرات بايد براي انجام غني سازي و در ادامه‌ي مذاكرات قبلي باشد. همچنين اين موضع‌گيري صريح به اين معنا بود كه ايران ديگر اجازه فرصت سوزي در مذاكرات را به طرف اروپايي نخواهد داد.
وي گفت: واقعيت اين است كه به هر حال ايران فعاليت‌هاي غني سازي را از سر خواهد گرفت؛ چرا كه هيچ مستند حقوقي و قانوني در عدم پرداختن به اين كار و يا ادامه تعليق وجود ندارد.
مدير مسوول روزنامه كيهان با اشاره به ايده‌ي روسيه و حمايت آژانس و اروپا از آن گفت: پس از آنكه احمدي‌‏نژاد در سازمان ملل طرح مشاركت هسته‌يي ايران اعلام كرد طرف اروپايي نيز طرح‌هايي در قالب‌هاي مشاركت ارايه كرد اما با اين فرق كه محل اين مشاركت به خارج از خاك ايران منتقل شود اما اين مساله نوعي زحمت اضافي براي ايران و فاقد عقلانيت است.
وي افزود: ارايه چنين ايده‌اي بر خلاف اساسنامه‌ آژانس و مغاير با استقلال كشور ايران است.
شريعتمداري با بيان اينكه آژانس و اروپا در عرصه فني و حقوقي به بن بست رسيده‌اند گفت: بنابراين سعي دارند عرصه سياسي را دنبال كنند؛ چرا كه بر مبناي يافته‌هاي حقوقي و فني نمي‌توانند پرونده ايران را به شوراي امنيت ارجاع دهند.
اين روزنامه‌نگار خاطر نشان كرد: اظهارات تهديدگونه مقامات آژانس و اروپايي براي اين است كه به نوعي خواست آنها را در پذيرش ايده روسيه بپذيريم.
وي در پايان افزود: تصور مي‌كنم با چنين روندي چاره‌اي جز ازسرگيري فعاليت‌هاي غني سازي نداشته باشيم.
ادامه فعاليت‌هاي غني سازي ايران زمينه فني و حقوقي و از سويي خواست عمومي جامعه ايران را به دنبال دارد.
عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي با اشاره به اظهارات سياسي ديپلماتيك البرادعي درباره مساله هسته‌يي ايران گفت: با توجه به عدم منع پادماني اعضاي آژانس از داشتن چرخه سوخت، مديركل و كشورهاي موثر به دنبال مسيري سياسي در منع ايران از حق مسلم خود هستند.
مسعود سپهر، عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب با اشاره به اظهارات سياسي و ديپلماتيك مديركل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي درباره مساله‌ي هسته‌يي ايران گفت: اين كه نبايد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اظهارات و عملكردي سياسي چه از سوي مديركل آژانس و چه بازرسان داشته باشد امري بديهي و عقلاني و حقوقي است؛ اما درعين حال ساده كردن مساله است كه بگوييم آژانس نهادي كاملا حقوقي و فني است.
سپهر گفت: البرادعي بعضا در چارچوب‌هاي يك ديپلمات ورزيده از موقعيت‌هايي كه در اختيار دارد استفاده مي‌كند.
وي با اشاره به اينكه در هدف آژانس و غرب در اين كه ايران نبايد به چرخه كامل سوخت هسته‌يي دست پيدا كند تغييري صورت نگرفته، گفت: در پادمان هسته‌يي و اساسنامه آژانس امكان منع ايران و اعضاي ديگر از چرخه سوخت هسته‌يي وجود ندارد؛ طبيعي است كه آژانس و كشورهاي دارنده‌ي فناوري هسته‌يي براي رسيدن به هدف خود مسير و راهكارهاي سياسي را مورد توجه قرار دهند.
سپهر گفت: اگر بنا بود مساله هسته‌يي ايران براساس مباني حقوقي و فني بررسي و حل و فصل شود مدت ها پيش اين كار صورت گرفته بود.
اين استاد دانشگاه افزود اظهارات سياسي البرادعي بخش‌هايي از يك سناريوست كه آژانس و سه كشور اروپايي آن را نسبت به ايران دنبال مي‌كنند.
وي با اشاره به حمايت البرادعي در طرح اعلام شده روسيه به ايران گفت: با توجه به اين كه طرف اروپايي خط قرمز را در مساله هسته‌يي ايران عدم دستيابي به چرخه كامل سوخت قرار دارد و از سويي ايران انجام كامل چرخه سوخت در خاك خود را به عنوان خط قرمز مذاكرات مطرح كرده است مقامات و شخصيت‌هاي سياسي و حقوقي مثل مديركل آژانس با حمايت خود از ايده‌ي روسيه به دنبال حل و فصل موضوع هستند؛ بنابراين چه از طريق البرادعي و چه در آينده از سوي مقامات اروپايي و ديگر كشورهاي جهان چنين اظهارنظرهايي تكرار خواهد شد.
وي با اشاره به واكنش اروپا درباره اظهارات اخير دكتر لاريجاني گفت: به نظر مي‌رسد اروپا و آمريكا و بي‌ميل نيستند ثابت كنند ايران در پي سلاح اتمي است.
سپهر گفت: به نظر من چنين جوسازي‌هايي كه بعضا از سوي جامعه بين‌المللي مطرح مي‌گردد راهي است براي اينكه ايران را در مسير رفتارهاي يك جانبه و پرشتاب قرار دهند.
عضو شوراي مركزي سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي با اشاره به قانون الزام دولت به رفع تعليق از اقدامات داوطلبانه و همچنين راه‌اندازي تاسيسات UCF اصفهان گفت: اروپا و غرب اساسا زيان قانون را به خوبي مي‌فهمند. اين اقدام مجلس پس از راه‌اندازي تاسيسات UCF اصفهان آن‌ها را بيشتر نگران كرد. بنابراين اظهارات و موضع‌گيري‌هاي ايران و اينكه مذاكرات فقط بر روي بحث غني‌سازي خواهد بود اروپا را از اينكه ايران پس از UCF اصفهان به بحث انجام فعاليت‌هاي غني‌سازي رود نگران مي‌كند؛ چرا كه اين اقدام قطعا در مسير قانوني و پادمان هاي هسته‌يي آژانس است.
وي افزود: اين جوسازي‌ها براي آن است كه در صورت چنين اقدامي از سوي ايران، بهانه‌ي كافي براي اعمال فشار و تهديد ايجاد اتحاد بين‌المللي براي ايران داشته باشند.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap