گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  میان گریه، خندیدم


  تأملي بر انتصاب رئيس جديد دانشگاه تهران


  غني‌سازي در خاك روسيه؟


  در کدام مسیر، با کدام وسیله!؟


  در باب عدالت و عشق*


  آری این چنین بود برادر خبرنگار


  تغيير هويت يك نهاد مردمي


  به بهانه 16 آذر، روز دانشجو


  درباره راهبرد حركت دانشجويى


  اهداف دائمي و موسميِ جنبش دانشجويي ايران


تريبون

  ما خبرنگاران مقصریم


  چشماني به سوي آسمان


  روايت پوران شريعت‌رضوي از شهادت برادرش "آذر"


  با ياد رفتگان قلم به دست، دوربين به دوش


  الفاظ موهن در جايگاه حقوقي


  گره تحريم


  ويترين يا واقعيت؟


  دانشجويان پيشروتر از استادان


  دادنامه‌اي براي 220 هزار دبير


  بحثي به بهانه 16 آذر


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 09:01:51 - 20/9/84
افروغ:تعامل دولت و نخبگان عملا وجود ندارد Print This Page!!!

"مهر :افروغ گفت: نگاه توده وار به مردم و اصطلاحا نگاه "پوپولیستی"، منجر به بالارفتن انتظارات می شود و چون امکانات کافی وجود ندارد، باعث شکاف در جامعه می شود و اگر افرادی نباشند که این شکاف ها را توجیه کنند - که این وظیفه نخبگان است - ادامه این روند به شورش های اجتماعی می انجامد.
عماد افروغ رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس " در خصوص تعامل دولت و نخبگان اظهار داشت: نمود این تعامل، نمود قابل توجهی نیست، ممکن است تعاملی هم باشد اما هیچ کس حتی نخبگان از آن اطلاع ندارند.
وی افزود: به نظر می رسد تعامل درخوری وجود ندارد و نخبگان به این قضاوت رسیده اند که یا اصولا تعاملی در کار نیست یا در حد قابل قبول و جدی و گسترده ای نمی باشد.
این استاد دانشگاه گفت: این طور شایع شده است که مخاطب دولت نهم، بیش از آنکه نخبگان باشند توده ها هستند، البته این اشکال ندارد که نخبگان هم جزو توده ها "منظور" شوند، اما این نوع تلقی نباید به این منجر شود که "خواص" نادیده گرفته شوند و دوما "با نگاه توده وار" به توده های مردم نگاه کنیم.
افروغ توضیح داد : نگاه توده وار به مردم و اصطلاحا نگاه "پوپولیستی" منجر به بالا رفتن انتظارات می شود و چون امکانات کافی وجود ندارد، باعث شکاف در جامعه می شود و اگر افرادی نباشند که این شکافها را توجیه کنند - که این وظیفه نخبگان است - ادامه این روند به شورش های اجتماعی می انجامد.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هفتم در ادامه با اشاره به "خطرات نگاه تک بعدی به توده ها" گفت: پرکردن شکاف توده و حکومت وظیفه نخبگان است و اگر در فرآیند تصمیم گیری و تصمیم سازی، نخبگان را به حساب نباوریم، در زمان ایجاد حوادث اجتماعی و بروز شکاف ها، نخبگان هم به فریاد ما نخواهند رسید که این مساله خطرناکی است.
این استاد دانشگاه و صاحبنظر امور سیاسی افزود: باید همه اقشار و گروه های اجتماعی مورد خطاب دولت باشند، چون جامعه از افراد مختلف و گروه های متنوع تشکیل شده است و حتی اگر جهت گیری های کلان را می خواهند به سمت و نفع توده ها بگیرند، باید مطمئن باشند که این نگاه و جهت گیری از مجرای نخبگان باشد و دور زدن نخبگان حرکتی سست و سطحی است.
افروغ، وظایف "نخبگان" در جامعه را "شرکت در تصمیم سازی ها، تصمیم گیری ها، برنامه ریزی ها، تامین امکانات و توجیه برنامه ها و پر کردن شکاف امکانات - انتظارات" توصیف کرد و گفت : نقش نخبگان ولو در حد توجیه پذیر کردن این شکاف ها، بسیار مهم است و دولت همواره نیاز به توجیه خود و بازتولید مشروعیت خویش دارد و این کار از نخبگان برمی آید.
وی خاطرنشان کرد: بنده شخصا به عنوان یک فرد از جریان اصولگرا که در رای آوردن احمدی نژاد هم به سهم خودم ایفای نقش کردم، هیچ مشورتی با من نشد، البته مساله من نیستم، با امثال بنده که زیاد هستند و من با آنها مرتبط هستم، هم مشورتی انجام نشد. جالب اینجاست که ما به عنوان طیفی که هوادار احمدی نژاد بودند، شناخته شده بودیم.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: الان مرتب در معرض سئوال مردم هستیم که چرا به دولت کمک نمی کنید؟ چرا به دولت مشورت نمی دهید؟ اگر ما ساکت بشویم، ادای وظیفه نکردیم و اگر فریاد بزنیم و اشکالات را بگوییم می گویند سهم خواهی کردیم! پس کاری که ما می توانیم بکنیم این است که فریادمان را می زنیم ولی قسم هم می خوریم که سهم خواهی نمی کنیم، قضاوت با خدا و مردم.
افروغ در پایان اظهار داشت: سهم ما بندگی و ادای وظیفه مسلمانی و نمایندگی مجلس است که الحمدلله گرفته ایم، وقتی از ما مشورت نمی خواهند مجبوریم که یک طرفه هشدار بدهیم، نصیحت کنیم و مشورت بدهیم.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap