گمان مبر كه به پايان رسيد كار مغان..... هزار باده ناخورده در رگ تاك است


اخبار روز  

معرفي سايت
کليپ «دوباره مي‌سازمت وطن»...ستاد نسیم

پایگاه خبری ستاد انتخاباتی دکتر مصطفی معین

وبلاگ شخصی دکتر معین

انجمن دفاع از حقوق زندانیان

سایت رسمی دکتر سروش

پایگاه خبری رویداد

سایت رسمی دکتر کدیور

پایگاه اطلاع رسانی خانه احزاب ايران

سایت مشترک عطاالله مهاجرانی وجمیله کدیور

روزنامه اقبال

انجمن صنفي روزنامه‌نگاران ایران

نسیم؛نسل سومی های یاور معین

سایت اندیشه وران کرد

پایگاه خبری میزان

وبنوشته های سیدمحمدعلی ابطحی

روزنامه اینتر نتی روز

کاریکاتورهای هادی حیدری

پرشین نیوز

روزنامه ایران

از این روزها ...وبسایت شخصی سعید شریعتی

وبلاگ گروهی جمعی از زنان اصلاح طلب

روزنامه اینترنتی ایران ما

ایسنا... خبرگزاری دانشجویان ایران

روزنامه اطلاعات

هفته نامه سیروان

روزنامه شرق

سایت رسمی عمادالدین باقی

خبرگزاری کار ایران

وبلاگ اختصاصی احمد شیرزاد

وبلاگ مهر...وبنوشته های علی مزروعی

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

پایگاه خبری تبریز نیوز

پایگاه خبری نثرما(اصفهان)

خبرگزاری میراث فرهنگی

سینا خبرگزاری جامعه جوانان ایرانی

پایگاه خبری خلیج فارس

روزنامه همبستگی

روزنامه اعتماد

روزنامه آفتاب یزد

جستجو
   
مقالات

  میان گریه، خندیدم


  تأملي بر انتصاب رئيس جديد دانشگاه تهران


  غني‌سازي در خاك روسيه؟


  در کدام مسیر، با کدام وسیله!؟


  در باب عدالت و عشق*


  آری این چنین بود برادر خبرنگار


  تغيير هويت يك نهاد مردمي


  به بهانه 16 آذر، روز دانشجو


  درباره راهبرد حركت دانشجويى


  اهداف دائمي و موسميِ جنبش دانشجويي ايران


تريبون

  سرحدات اضطرار


  موج تازه رسانه اي


  در تحکیم چه گذشت؟(1تا5)


  براى على حاتمى


  سقوط آزاد، سهم روزنامه نگار


  ده ملاحظه در باب يک گفتار


  مرگ همین نزدیکی هاست


  روايت پوران شريعت‌رضوي از شهادت برادرش "آذر"


  گره تحريم


  دادنامه‌اي براي 220 هزار دبير


 

   تاريخ و زمان ورود خبر : 11:57:59 - 21/9/84
دو سخنرانی الهه کولائی در لندن؛آینده دموکراسی در ايران Print This Page!!!

روز:الهه کولائی نماينده مجلس ششم در دو جلسه پرهيجان در لندن از اصلاحات در ايران گفت و با صلح دوستان جهان که برای ابراز مخالفت با دخالت نظامی آمريکا و متحدانش در منطقه خاورميانه و بازگرداندن سربازان آمريکائی و بريتانيائی از عراق گرد آمده بودند همصدا شد.

اولين جمعی که خانم کولائی در لندن در آن ظاهر شد، به همان شکل و لباس که در مجلس ايران شرکت می کرد، جمعی دانشگاهی بود که با عنوان "آينده دموکراسی در ايران" توسط انستيتو خاورميانه دانشگاه لندن [سوآز] ترتيب داده شده بود که در آن به جز خانم الهه کولائی خانم زيبا ميرحسينی استاد و محقق سوآز، علی انصاری استاد و محقق از دانشگاه سنت آندروز اسکاتلند هم حاضر بودند. پانل توسط خانم الهه رستمی[پووی] اداره می شد.

هنوز جلسه آغاز نشده يکی از حضار که از چهره های شناخته شده لندن است که معمولا برای به هم ريختن جلسات سخنرانی حاضر می شود، شروع به فرياد کرد و هنگامی که برگزار کنندگان جلسه از وی می خواستند که منتظر بماند و در پايان جلسه در وقت تعيين شده برای پرسش و پاسخ سخن بگوید زنی از ميان جمعيت با صدای بلند شروع به بدگوئی به خانم کولائی و برگزار کنندگان جلسه کرد. وی ادعا داشت که در زندان های ايران شکنجه و کور شده است. با وی سه نفر ديگر هم بنا به فرياد گذاشتند تا جلسه را که در يک محيط دانشگاهی برپا شده بود به هم ريزند. اين تشنج که حدود سی دقيقه به طول انجاميد با زبان مهربان و متين رييس جلسه هم ادامه يافت تا با حضور ماموران حفاظت دانشگاه، حضار به سالنی ديگر منتقل شدند. در آن جا تنها کسانی شرکت کردند که برای شنيدن سخنان سخنرانان آمده بودند و با ممانعت ماموران، اخلال کنندگان که گفته شد از هواداران مجاهدين خلق و اتحاديه کمونيست های کارگری بودند نتوانستند به کار خود بپردازند. آن ها پس از جند دقيقه فرياد در راهروهای خالی به علت قلت تعداد و بی توجهی حاضران به آن ها محوطه دانشگاه را ترک کردند.

خانم الهه رستمی[پووی] در ابتدای جلسه با عذرخواهی از حاضران به علت تاخيری که رخ داد و هم به علت کمی جا که با انبوهی جمعيت عده ای را ناچار کرده بود که ايستاده جلسه را دنبال کنند، اظهار داشت آن چه اين گونه جلسات را توجيه و لازم می دارد انتقادهای شدیدی است که از وضعیت حقوق بشر در ايران در سطح جهانی صورت می گيرد و راه را بر يک نگرانی باقی می گذارد و آن تکرار ماجرای افغانستان و عراق در مورد ايران است. ما با برپائی اين جلسات و دعوت از همديگر به گفتگو می خواهيم سهم خود را به عنوان انسان های صلح دوست در جلوگيری از جنگ و خشونت ايفا کنيم.

خانم رستمی با اشاره به کسانی تشنجی که در اول جلسه رخ داد گفت ما بايد اين فرهنگ را گسترش دهيم که از تفکرهای مختلف می آئیم ولی با هم گفتگو می کنيم. گفتگو فرهنگ جهانی است.

خانم الهه کولائی در سخنرانی خود ابتدا به احساس عميق تحولی اشاره کرد که در دل ايرانيان نسل حاضر ظاهر شده است. به گفته وی اين احساس عميق در دل خود تحولاتی را حمل می کند که تحريم و فشارهای خارجی آن را مشکل تر و پيچيده تر خواهد کرد.

به گفته سخنگوی سابق کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی مجلس در شرق بر خلاف فرهنگ اروپائی مدارا و گفتگو فرهنگی پايدار و سنتی نيست و ما در اول کار هستيم. در آخرين تحول بزرگ جامعه ايرانی، که انقلاب بود يک ايدئولوژی دينی ارائئه شد و نه تحمل و مدارا. برای تطبيق دادن جامعه با اصول دموکراسی اينک بايد برخلاف سنت گرايان بپذيريم که اسلام با حقوق بشر در مخالفت نيست.

وی در پايان سخنرانی خود که به زبان انگلیسی ايراد شد با جمع بندی مباحث گفته شده با اشاره به وضعيت حقوق بشر در منطقه و ميان جوامع مسلمان تاکيد کرد که به هم ريختگی امنيت در جهان و در خاورميانه روند دموکراتيزاسيون را دشوارتر کرده است تضاد ميان امنيت و ازادی مدام تکرار می شود. تداوم سياست های نظامی گرايانه به اين تضاد ياری می رساند ولی همچنان روند اصلاحات و تغييرات ادامه می يابد. اين روندی است که کسی را يارای توقف آن نیست. ما می توانيم تنها هزينه های آن را تقليل دهيم.

سخنران بعدی علی انصاری با تاکيد بر اين که مساله ايران اين است که چگونه می خواهد به سوی دموکراسی راه باز کنيم گفت اما صادق که باشيم حادثه ای بزرگ در گذرست. ايران اکنون مساعدترين وضعيت را برای استقرار دموکراسی دارد، البته معنای حرفم اين نيست که امروز ايران کشوری دموکراتيک است.

اين محقق و پژوهشگر با تشريح وضعيت امروز ايران گفت اين که اصلاحات مرده سخن درستی نیست بلکه درست تر اين است که محافظه کاران هم دارند می آموزند و باور کرده اند قواعد بازی را. در اين زمان خوب است از خود بپرسيم اگر فردا، همين فردا انتخاباتی به راستی و کاملا آزاد در ايران اتفاق افتد چه خواهد شد.
او با تاکيد مجدد بر گفتگو و مصالحه به عنوان هنری که ديپلوماسی بر آن بنا شده است سخنان خود را با اين جمله به پايان برد که آقای خاتمی گفته است مردم قهرمان نمی خواهند اما من می گویم اين قصه هم مانند هر قصه ديگری قهرمان خود را می خواهد.

خانم زيبا ميرحسينی استاد دانشگاه و محقق در ادامه جلسه به تشريح تفاوت های جامعه امروزی ايران با گذشته ها پرداخت. وی تغيير در نگرش های زنان و پيدائی جنبش های هوادار تساوی حقوق زنان را مثال آورد و بر اساس آن گفت بيست و هفت سال است که فشار می آورند تا حجاب مورد نظر خود را حاکم کنند و بيست و هفت سال زنان مقاومت می کنند، اين يعنی يک جدال واقعی.

اين استاد دانشگاه تاکيد کرد جنبش اصلاحات تفکر سياسی را در ايران تغيير داد. ما داريم ياد می گيرم زبان دموکراسی را. اما بايد پذيرفت که سنت را نمی توان نفی کرد بدون سنت چيزی نيستيم و در عين حال بخشی از مشکلاتمان هم از سنت مايه می گيرد.

کنفرانس بين المللی صلح

دومين جلسه ای که خانم کولائی در سفر به لندن در آن شرکت کرد کنفرانس بين المللی صلح بود که با حضور عده زيادی از آزادی خواهان و چهره های نامدار سياسی از کشورهای مختلف تشکيل شده بود و در آن پنجاه نفر سخنران از کشورهای مختلف سخن گفتند. به اظهار حاضران سخنرانی الهه کولائی، حجت الاسلام خالصی از علمای عراق، و گفته های افتتاحيه تونی بن شخيصت معروف حزب کارگربريتانيا از جالب ترين گفته ها در اين همايش بود.[ متن سخنرانی خانم کولائی در روزهای آينده منعکس خواهد شد]

اين كنفرانس با عنوان « عراق , همايش بين المللي صلح » برگزار شد. « فيليس بنيس » از موسسه انگليسي « سياست كنترل » در انگليس به بررسي رويكرد جديد بين المللي از آغاز رياست جمهوري « جورج بوش » و بويژه پس از وقوع حادثه 20 شهريور 1380 پرداخت و گفت , توسعه طلبي نومحافظه كاران جنگ طلب آمريكايي محدوديت و تمامي ندارد و به افغانستان و عراق نيز محدود نخواهد شد.

« سامي رمضاني » نويسنده و شخصيت دانشگاهي عراقي مقيم لندن در مخالفت با تداوم اشغال كشورش توسط نيروهاي متحد آمريكا اظهارداشت : بيشتر مردم مظلوم عراق دشمن ديكتاتوري حزب بعث و حكومت خودكامه « صدام » بودند , اما عراقي ها اين امر را مطلقا موجب توجيه اشغالگري و سلطه اجنبي و تداوم آن نمي دانند.

به گفته رمضاني , آمريكايي ها تلاش دارند كه اين ديدگاه غلط را در اذهان بين المللي القا كنند كه در صورت نبود آنان پيروان مذاهب و اقوام مختلف يكديگر را خواهند دريد و جنگ داخلي سراسر اين كشور را فرا خواهد گرفت . وي اعلام كرد , رسانه هاي غربي دچار سانسوري حساب شده توسط دولت هاي خود هستند تا با وارونه نشان دادن شرايط عراق فجايع ارتش هاي اشغالگر از قبيل استفاده از مواد شيميايي و كشتار غيرنظاميان را كتمان كنند.
« آيت الله جواد خالصي » يكي از روحانيون سرشناس عراقي و از رهبران « بنياد كنگره عراق» سخنران ديگر اين همايش گفت : مردم عراق در زمان صدام حسين مي گفتند كه هرگز اوضاعي بدتر آن زمان ممكن نيست , ولي اكنون معتقدند كه شرايط كشورشان از جهات مختلف به مراتب بدتر از آن دوران سياه است .

خالصي افزود : امروز امنيت اجتماعي و فردي مردم عراق وجود خارجي ندارد و بيگانگان مقدرات اين كشور را رقم مي زنند. سخنان خالصي كه به زبان عربي بيان با ترجمه همزمان انگليسي ارايه شد يكي از برنامه هاي پر استقبال همايش ضد جنگ لندن بود. « جورج گالووي » نماينده جنجالی مجلس بريتانيا هم در همايش سخنرانی کرد و گفت اكثريت ساكنان شهر لندن مخالف جنگ طلبي و اشغال كشور عراق توسط نيروهاي آمريكايي و انگليسي و با پول ماليات دهندگان اين كشور هستند و مي خواهند با صداي بلند به دنيا اعلام كنند كه « توني بلر » نخست وزير انگليس به دروغ به نام آنان همدست اشغالگري و تجاوز آمريكا و دولت بوش شده است .

جالب است که خبرگزاری جمهوری اسلامی در گزارشی از لندن درباره همايش صلح بين المللی از حضور خانم الهه کولائی و سخنرانی او ذکری نکرده است.


   پايان خبر

تماس با ما | درباره ما | وب لاگ ما | [mail dot emrooz at gmail dot com]
Sitemap